Ne tak docela obyčejná škola. I tak by se dal charakterizovat Pavilon Q, který kombinuje urbanistické prvky s nejmodernější technologií a pokrokovými řešeními. A čím je tak unikátní?

 

Mendelova univerzita Brno

 

Škola, ve které chcete znovu studovat

I tímto mottem se řídil čtyřčlenný tým architektů, když se poprvé pustil do kreslení půdorysu, dnes již stojícího, pavilonu. Pohled upoutá exteriérem, dech vyrazí po vstupu do budovy. Pavilon Q v areálu Mendelovy Univerzitě v Brně jednoznačně zaujme a studenti si ho neumí vynachválit. Unikátní komplex, jehož výstavba byla ukončena v roce 2004, disponuje kapacitou 2200 osob. Kromě množství učeben a kanceláří v něm najdeme také četné laboratoře, archiv, rozsáhlé společné prostory, ocelový tubus auditorií na přednášky různého typu či parkovací místa. Objekt kombinuje urbanistické a kosmopolitní prvky, vážnost a zároveň volnost studia, čímž poskytuje vysoce nadstandardní úroveň výzkumu a výuky.

 

Mendelova univerzita Brno

 

Špičkové technologie šetrné k přírodě

Stavba má své základy položené na jednolitém železobetonovém skeletu s cihelnými prvky. Při výstavbě učeben a auditorií byly použity ocelové konstrukce. Ty oproti zbytku pavilonu dodávají místnostem jakýsi jiný rozměr. V budově jsou použity kliky, které naleznete i v naší nabídce, a tak je můžete mít ve své kanceláři či domácnosti. Interiér je také zajímavý použitím méně využívaných materiálů jakými jsou nerezavějící ocel, sklotextil či hliník.

Pavilon Q disponuje moderní technikou, špičkovým audiovizuálním vybavením, maximálně úsporným a ekologicky šetrným topným systémem, pokrokovou regulací vzduchotechniky, zastiňováním osluněných vnějších stěn nebo zpětným získáváním tepla. Exteriérové ​​terasy a atria jemně futuristicky laděné stavby perfektně doplňují vegetační úpravy a popínavé rostliny.

Mendelova univerzita Brno

 

Dokonané a oceněné

Projekt má na svědomí poměrně známý Ateliér Chlup, ve složení architektů Chlup, Goleš, Urban a Doležal. Hlavní město Moravy je často označováno také jako „evropské Silicon Valley“ a povedený Pavilon Q mu více než svědčí. Dokazuje to také fakt, že objekt v roce 2005 získal významné architektonické ocenění Stavba roku. Tvůrcům komplexu se tak podařilo dosáhnout pozoruhodného výsledku lahodící všem smyslům každého návštěvníka.

Mendelova univerzita Brno