Co byste měli vědět ještě před zakoupením kování

ve Vašem vlastním zájmu čtěte pozorně až dokonce!

Dříve, než si koupíte kování, je vhodné vědět několik základních informací, které usnadní vaše rozhodování a váš nákup. Pro zákazníka nejdůležitějším údajem je informace, jak dlouho je prodejce - distributor na slovenském trhu, aby se mohl ujistit o jeho serióznosti a spolehlivosti. Dalším důležitým údajem je, kdo je výrobcem kliky, kterou chcete koupit. Každá klika má svého výrobce, ale ne každá klika těmto producentům může pyšnit. Na trhu je mnoho výrobků bezejmenných výrobců, kterých nikdo nezná. Tak vypadá i klika, kterou vyrobili a chtějí vám ji prodat - podstrčit jako značkové zboží. Mnoho distributorů kupuje kliky neznámého původu, zákazníků zavádějí informacemi o výrobě v EU, což se mnohdy nezakládá na pravdě, protože mnohé firmy v EU jen přebalují zboží pochybné produkce. Ověřte si, zda deklarovaný výrobce vůbec existuje a co je obsahem jeho webové stránky.

Celkem na začátku je důležité rozhodnutí, jaké kování na dveře chcete koupit:

interiérové kování dělené
interiérové kování na štítu bezpečnostní kování
interiérové kovanie delené interiérové kovanie na štíte bezpečnostné kovanie

1.  Vybereme model

     a)  Matteo R (kování s kulatou rozetou)

     b)  Quattro S (kování s hranatou rozetou)

2.  Zvolíme povrch

     a)  M1 - mosaz leštěná, M2 - mosaz matná, M3 - mosaz bronzovaná, MC3 - mosadz bronzovaná, M4 - chrom leštěný, M7 - nikel leštěný, M9 - nikel matný, M18 - chrom  

           matný, M50 - chrom matný, M51 - chrom perla, M69 - antik stříbrný, M75 - antik zlatohnědý

     b)  M15 - inox (ušlechtilá ocel, nerez)

     c)   F1 - hliník stříebrný, F2 - hliník champagne, F3 - hliník zlatý, F4 - hliník bronzový, F9 - hliník NEREZ, F12 - hliník bílýrozstupy otvorov

3.  Zvolíme otvor

      a)  BB - otvor na klíč (dózický)

      b)  PZ - otvor na cylindrickou vložku

      c)   WC - otvor na WC západku (tloušťka čtyřhranu podle otvoru 6x6, 7x7, 8x8)

4.   U štítových kování zvolíme rozteč otvorů

       Tento rozměr vyjadřuje vzdálenost od osy otvoru na kliku po osu otáčení klíče. V orientaci vám pomůže obrázek. Nejčastěji rozteče používané u nás, tak rozteče běžné v evropských zemích naleznete v části věnované normám.  

       Mimořádně důležité je vědět správný rozteč při koupi bezpečnostního kování, protože stávající normy se od sebe liší doslova milimetry.

       Nejčastěji používané kování:

 
krajinaBB (mm)PZ(mm)WC (mm)
Česko a Slovensko72 / 9072 / 9072 / 90
Rakousko908890
Maďarsko90 (55)90 (55)90 (55)
Polsko72 / 9072 / 9072 / 90
Německo7272 / 9278
Itálie858585
Slovinsko72 / 9072 / 9090
Holandsko55 / 7255 / 7263
Švýcarsko787878
Belgie727278
Francouzsko707070

 

Čtyřhran je součástka, která má na starosti propojení kliky a zadlabacími zámku. Je to v principu dlouhý čtyřhranný ocelový kolík, upevněný v klice obyčejně malou imbusovým šroubem (červíkem). Při čtyřhran jsou důležité dva rozměry - tloušťka a celková délka čtyřhranu. Čtyřhrany se liší podle účelu použití - pro kování na dveře a na okna.

Čtyřhrany pro kování na dveře. U nás běžná tloušťka je 8 mm. Můžete se však setkat i se čtyřhranem s tloušťkou 8,5 mm (podle rakouské normy), případně podle německé normy i 9 mm (zejména panikové kování) a 10 mm (bezpečnostní kování). Na všechny typy máme pro vás řešení. Délka čtyřhranu závisí na tloušťce vašich dveří - standardně 40 až 45 mm. Na hrubší dveře máme delší čtyřhrany.

Čtyřhrany pro kování na okna. Setkat se můžete s tloušťkami v rozmezí 5 až 8 mm. Nejčastější rozměr u nás je 6 mm, pouze půloliva DK na otevíravě výklopná euro-okna mají čtyřhrany o tloušťce 7 mm.

Jednotlivé kování existují i ​​ve variantách s koulí, tehdy však potřebujeme vědět, zda chcete mít z druhé strany levou nebo pravou kliku.

V případě, že máte dveře s netypickou povrchovou úpravou (kazetová výplň, čalounění a pod.), Ubezpečte se před koupí kování, že nebude omezena jeho funkčnost při otáčení kliky.

A na závěr ještě jedna rada: pokud chcete své dveře před výměnou kování přemalovat, přelakovat, případně jinak povrchově upravovat, odmontujte nejprve staré kování - ušetříte si námahu při hledání nového kování s vhodným štítem, který překryje vzniklé prázdné místo.