Při výběru vhodné cylindrické vložky si nejprve položte základní otázky. Hlavně jaké dveře chcete uzamknout - vchodové dveře do bytu, domu, kanceláře nebo branky. Co od uzamčení očekáváte - pouze zavření nebo vyšší stupeň ochrany před nelegálními kopiemi klíče. Jde o to, zda chcete mít jistotu, že nikdo jiný si nemůže nechat vyhotovit duplikát svěřeného klíče bez Vašeho vědomí. Jak si hodnotíte objekt, který chcete uzamknout, podle stupně důležitosti volíme i úroveň bezpečnosti. Při výběru stupně bezpečnosti byste se měli řídit kromě potřeb zabezpečení objektu i požadavky pojišťovny, která vaši nemovitost pojišťuje.

Volíme spolehlivost vložky - masivní klíč, bezpečnostní karta a hlavně značka (technické údaje o vložce a klíči, dostupnost informací o výrobci a jeho sídle, od kterého roku vložky vyrábí a referencí). Jak dlouho existuje firma, která prodává vložky a jaký je servis a dostupnost duplikátů klíčů. Pokud je vyrábějí všichni a za každým rohem metodou klíč od klíče asi to nebude nejspolehlivější výrobek s ohledem na vysoké tolerance. Přesněji jsou duplikáty vyráběny jako originály jen podle karty bez poskytnutí Vašeho klíče. Ptejte se také na dodací lhůty při výrobě duplikátů klíčů a servis při ztrátě klíče, tj. jak dlouho trvá překódování vložky.

 

vlozky_DOM_modular

 

Jak změřit délku vložky

 

  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří (L1)
  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří (L2)
  • podľa údajov objenáme vložku (napr. 35/55 mm 3 kľúče alebo iný ľubovoľný počet kľúčov)

 

 

Vložka nesmí přesahovat povrch dveří nebo kování více než 3 mm. V takovém případě potřebujete tento přesah kompenzovat hrubším kováním nebo kratší vložkou. Nejlepší jsou německé bezpečnostní kování Dieckmann typ Alpha SAFE se svorníky a krytkou vložky, která slouží k ochraně před nedovolenou manipulací. 

 

rozmery vloziek

Jak a kým byly uvedeny vložky certifikované v Česku a na Slovensku, případně v zahraničí.

Na Slovensku cylindrické a bezpečnostní vložky certifikuje zkušebna CERTEST, která uděluje certifikačné značky SECURITY TESTEDcertifikované VdS

  V zahraničí je nejznámější a nejspolehlivější německá značka sdružení pojišťoven VdS.

                                                                                       
číslonázevnářadícertifikační značkaúroveň zabezpečeníMin. čas odolnosti  proti ruč. pokusu o vloupání
1 Minimum minimální neprovádí se
2 Basic základní operační čas 3 min
3 Middle střední operační čas 5 min
4 High vysoká operační čas 10 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úroveň zabezpečení popisujú normy

STN EN 1303
Stavební kování. Cylindrické vložky do zámků. Požadavky a skúšební metody

Tato evropská norma se týká cylindrických vložek těch zámek, které se obvykle používají v budovách a které jsou konstruovány pro použití s ​​cylindrickými vložkami.

STN EN 1630
Dveře, okna, závěsné stěny, mříže a uzávěry. Odolnost proti vloupání. Zkušební metoda pro stanovení odolnosti proti manuálním pokusům o vloupání

Táto európska norma špecifikuje skúšobnú metódu na určenie odolnosti pri ručných pokusoch o vlámanie na zistenie vlastností odolnosti okien, dverí, závesných stien, mreží a uzáverov proti vlámaniu.Platí na tieto uvedené spôsoby otvárania: otáčanie, sklápanie, skladanie, otváranie a sklápanie, vyklápanie horné alebo dolné, posúvanie (vodorovné a zvislé) a rolovanie, ako aj na pevné (nepohyblivé) konštrukcie.

STN EN 1627
Dveře, okna, závěsné stěny, mříže a uzávěry. Odolnost proti vloupání. Požadavky a třídění

Tato evropská norma specifikuje požadavky a systém třídění vlastnosti odolnost proti vloupání dveří, oken, závěsných stěn, mříží a uzáverov.Je vhodná na tyto uvedené způsoby otevírání: otáčení, sklápění, skládání, otevírání a sklápění, vyklápění horní nebo dolní, posouvání (vodorovné a svislé) a rolování, jakož i na pevné konstrukce.

STN EN 1906
Stavební kování. Dveřní kliky a koule. Požadavky a zkušební metody

Tato evropská norma stanovuje zkušební metody a požadavky na čtyřhrany a připevňovací prvky, ovládací momenty, přípustnou vůli a bezpečnost, úhlový a osový posun, životnost, statickou pevnost a odolnost proti korozi dveřních klik a koulí s vratnou pružinou nebo bez ní, tlačítek a podobných prvků v kombinaci s dveřními štíty nebo klíčovými štítky (rozetami), které ovládají střelku.