Nejprve si položte základní otázku: Jaké dveře chcete zamykat? Rozdílně byste měli přistupovat k brance a rozdílně ke dveřím od domu, bytu či firmy. Branička se dá přeskočit nebo přelézt, a tudíž nemá velký význam uvažovat o vysoké třídě bezpečnosti. Stačí vložka, která je spolehlivá a nezradí vás ani po letech používání. Pro takové účely doporučujeme například vložku ISEO F5.

Důležité je zaměřit se zejména na vložky od vchodových dveří. Soukromé objekty, jako dům nebo byt, vyžadují nejkvalitnější cylindrické bezpečnostní vložky a dveře z pevných materiálů. Není to jen cenný majetek, který výběrem nepostačující vložky riskujete. Jsou to především věci, jejichž hodnota se vyčíslit nedá. Cenné papíry, listiny, smlouvy, rodinné fotografie, ale také život vás a vašich blízkých. Vloupání nejednou probíhají v noci, kdy je rodina doma.

V objektech určených k podnikání se také nacházejí důležité dokumenty, které jsou pro společnost klíčové. Nemluvě o know-how a jiných ceninách. Nenechávejte fungování své pracně vybudované firmy náhodě. Zvolte si to nejlepší, co trh nabízí a ušetřete si zbytečné starosti.

Bezpečnost vložky není to jediné, na co si při výběru dávejte pozor. Důležitá je i ochrana proti kopírování klíče. Žijeme v době pokroku, ve které i zloději využívají stále rafinovanější prostředky. Může se tak klidně stát, že za svým darebáctvím ještě pěkně zamknou. Beze stop násilného vloupání vám pojišťovna škody neproplatí. S vložkami ošetřenými proti kopírování klíče budete mít jistotu, že duplikát se do cizích rukou nedostane.

Rozhoduje spolehlivost vložky - masivní klíč, bezpečnostní karta a hlavně značka. Technické údaje o vložce a klíči, dostupnost informací o výrobci a jeho sídle i reference. Jak dlouho existuje firma, která vložky prodává? Jaký je servis a dostupnost duplikátů klíčů? Pokud je vyrábějí všichni a za každým rohem, metodou klíč od klíče, asi to nebude nejspolehlivější výrobek. Klíče jsou vyráběny přesněji jako originály (ne duplikáty) a pouze podle karty s údaji, bez přímého poskytnutí vašeho klíče. Ptejte se také na dodací lhůty a servis při ztrátě klíče, tzn. jak dlouho trvá překódování vložky.

 

 

vlozky_DOM_modular

 

Jak změřit délku vložky

 

  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří (L1)
  • odměříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří (L2)
  • podľa údajov objenáme vložku (napr. 35/55 mm 3 kľúče alebo iný ľubovoľný počet kľúčov)

 

 

Vložka nesmí přesahovat povrch dveří nebo kování více než 3 mm. V takovém případě potřebujete tento přesah kompenzovat hrubším kováním nebo kratší vložkou. Nejlepší jsou německé bezpečnostní kování Dieckmann typ Alpha SAFE se svorníky a krytkou vložky, která slouží k ochraně před nedovolenou manipulací. 

 

rozmery vloziek

Jak a kým byly uvedené vložky certifikované v Česku a na Slovensku, případně v zahraničí.

certifikované VdS

 V zahraničí je nejznámější a nejspolehlivější německá značka sdružení pojišťoven VdS.

                                                                                       
číslo název nářadí certifikační značka úroveň zabezpečení Min. čas odolnosti  proti ruč. pokusu o vloupání
1 Minimum minimální neprovádí se
2 Basic základní operační čas 3 min
3 Middle střední operační čas 5 min
4 High vysoká operační čas 10 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úroveň zabezpečení popisujú normy

STN EN 1303
Stavební kování. Cylindrické vložky do zámků. Požadavky a zkušební metody

Tato evropská norma se týká cylindrických vložek zámků, které se obvykle používají v budovách a které jsou konstruovány pro použití s ​​cylindrickými vložkami.

STN EN 1630
Dveře, okna, závěsné stěny, mříže a uzávěry. Odolnost proti vloupání. Zkušební metoda pro stanovení odolnosti proti manuálním pokusům o vloupání

Tato evropská norma specifikuje zkušební metodu na určení odolnosti při ručních pokusech o vlámání na zjištění vlastností odolnosti oken, dveří, závěsných stěn, mříží a uzávěrů proti vlámání. Platí na tyto uvedené způsoby otvírání: otáčení, sklápění, skládání, otvírání a skládání, vyklápění horní nebo dolní, posouvání (vodorovné a svislé) a rolování, tak i na pevné (nepohyblivé) konstrukce.

STN EN 1627
Dveře, okna, závěsné stěny, mříže a uzávěry. Odolnost proti vloupání. Požadavky a třídění

Tato evropská norma specifikuje požadavky a systém třídění vlastnosti odolnost proti vloupání dveří, oken, závěsných stěn, mříží a uzvěrů.Je vhodná na tyto uvedené způsoby otevírání: otáčení, sklápění, skládání, otevírání a sklápění, vyklápění horní nebo dolní, posouvání (vodorovné a svislé) a rolování, jakož i na pevné konstrukce.

STN EN 1906
Stavební kování. Dveřní kliky a koule. Požadavky a zkušební metody

Tato evropská norma stanovuje zkušební metody a požadavky na čtyřhrany a připevňovací prvky, ovládací momenty, přípustnou vůli a bezpečnost, úhlový a osový posun, životnost, statickou pevnost a odolnost proti korozi dveřních klik a koulí s vratnou pružinou nebo bez ní, tlačítek a podobných prvků v kombinaci s dveřními štíty nebo klíčovými štítky (rozetami), které ovládají střelku.