Nezobrazovať reklamu

<< zpět

Co je to cylindrická (bezpečnostní vložka)?

Jde o doplněk (vchodových) dveří, kam vkládáte klíč. Nezaměňujte si vložku se zadlabacím zámkem, jehož jazyk ovládáte klíčem nebo klikou. Vložky jsou často nazývány FABky.

V čem spočívá rozdíl mezi cylindrickou a bezpečnostní vložkou?

Cylindrická vložka se lidově nazývá fabka (podle tradiční české firmy FAB). Její základní název stavební vložka je odvozen z německého slova - Bauzylinder. Název cylindrická vložka je z německého výrazu - Profilzylinder. Cylindrická vložka je vyrobena z europrofilu 17,5 mm. Takže vlastně všechny vložky jsou stavební a současně i cylindrické a nejpřesnější překlad by mohl být stavební cylindrická vložka. Vzhledem k vývoji vložek se později začaly vyrábět cylindrické vložky se zvýšenou ochranou klíčů proti nedovolenému kopírování případně i vložek se zvýšenou ochranou proti odvrtání nebo vyhmatání planžetou. Proto se tyto vložky začali nazývat bezpečnostní vložky a podle stupně ochrany byly rozděleny do 4 tříd bezpečnosti, přičemž čtvrtá třída je nejvyšší. V Čechách je tento systém třídění známý jako pyramida bezpečnosti.

Jak zjistím správnou délku cylindrické vložky?

Délka vložky je závislá na tloušťce dveří včetně kování. Měří se od středu skutky upevňující vložku v zámku dveří až po povrch bezpečnostního kování. Přesnější údaje o měření vložky naleznete v článkuJak vybrat klíče a vložky.

Kolik klíčů můžu mít k cylindrické (bezpečnostní) vložce?

U většiny vložek platí, že klíčů můžete mít kolik jen potřebujete. Kromě členů Vaší domácnosti doporučujeme vybavit rezervním klíčem i jinou osobu, které důvěřujete (sourozenci, rodiče). Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat jejich pomoc. Pamatujte na to, že klíče jsou levnější při výrobě vložky.

Jak mohu předejít problémům s zabouchnutím dveří, když mám z vnější strany na dveřích bezpečnostní kování s koulí?

Nejjednodušší způsob je vložka s knoflíkem na vnitřní straně, doporučuje se při plných vchodových dveřích. U dveří se skleněnou výplní se doporučuje nouzová funkce Emergency, která umožní odemčení dveří i při klíči vloženém z vnitřní strany. Už při prvním zabouchnutí dveří se zasunutým klíčem z vnitřní strany oceníte možnost jejich bezproblémového otevření dalším klíčem k Vaší vložce a úsporu nemalých prostředků za nouzové otevření zámečníkem.

Co znamená chráněný a volně šiřitelný profil klíče?

O volně šiřitelný profil klíče jde tehdy, pokud je surový klíč (polotovar) na trhu volně dostupný. Pokud si někdo na hodinku "půjčí" Váš klíč, může si vyhotovit duplikát bez Vašeho vědomí. Naopak chráněný profil klíče je to tehdy, když máte plnou kontrolu nad tím, kdo a kdy si může dát vyrobit Váš klíč. Je to ochrana pro Vás, ať už máte spolubydlícího, nájemníka, který používá Vaše klíče. Bezpečnostní karta slouží jako doklad o tom, že jste majitelem vložky.

Jako jsou klíče chráněny proti kopírování?

Jakékoliv znaky bezpečnostního klíče proti ilegálnímu vyhotovení duplikátů stěžují pokusy vyrobit nedovolené duplikáty klíče. Čím více různých ochranných prvků klíč má, tím těžší je ho zkopírovat. Ochranné prvky musí být takového charakteru, aby bylo co nejkomplikovanější jejich napodobit. Důležitá je i přesnost, se kterou musí být paklíč vyhotoven na to, aby se jím dalo odemknout bez stop násilného vloupání. Pokud je tolerance vložky vysoká, pokoutní napodobitel nemusí pracovat velmi přesně na to, aby se mu podařilo vyrobit Váš klíč. Ochrana klíče je technologická (souvisí s ochrannými prvky zmíněnými výše) a právní. Právní patentově chrání profil klíče před používáním jinými výrobci klíčů. Polotovary klíčů se nedají zakoupit na trhu - ty jsou potřebné k tomu, aby mohl být vyhotoven duplikát. Výroba chráněného klíče je zpravidla podmíněna předložením bezpečnostní karty, bez ní není možné vyhotovit duplikát klíče.

Kde si mohu dát vyrobit klíč, který je chráněn?

Pokud máte vložku z dílny Metalia, klíče se dají pořizovat pouze u nás. Máme vlastní profily klíčů, jejichž licence nás zavazují vyrábět klíče výhradně ve vlastní režii. Jde o velkou přidanou hodnotu pro koncového uživatele, který má plnou kontrolu nad výrobou klíčů. Pokud je totiž profil rozšířen na trhu natolik, že ho má každá klíčová služba, velmi snadno se tu i tam stane, že někdo vyrobí klíč bez předložení bezpečnostní karty. Čím více klíčových služeb má Váš profil klíče, tím obtížnější je hledat viníka. Pokud lze Váš klíč vyhotovit na jediném autorizovaném místě, máte jistotu v tom, že Vaše klíče nemohou být vyrobeny jinde. Na reverze takového klíče bývá uvedený kontakt licenčního výrobce, a tak je tomu i na našich klíčích. Klíče je možné vyhotovit i na dálku.

Co potřebuji k výrobě dodatečného klíče?

Pokud jde o chráněný profil klíče, je nutné předložit bezpečnostní kartu. Tou přeukazujete, že jste majitelem vložky. Pokud se nemůžete zastavit osobně, kartu nám můžete poslat.

Jak dlouho trvá výroba vložky na míru? A co dodatečné klíče v budoucnosti?

Pokud Vám musíme vložku vyrobit, přibližně do 2 hodin spatří světlo světa. Klíčem to trvá o něco kratší, vyrobíme je do 30 minut. V Brně budou připraveny na osobní odběr nebo odeslání do 1-3 pracovních dnů.

Pokud ztratím klíč, musím vyměnit vložku?

Není to nezbytné. Vložku Vám můžeme překódovat a vyhotovit nové klíče. Toto řešení je levnější než nová vložka. Zároveň je bezpečné, protože náhodný nálezce si klíčem neodemkne.

Jak dlouho po zakoupení vložky si mohu pořizovat dodatečné klíče?

V naší dílně zatím hranici neznáme. Dodnes zajišťujeme okamžitý servis a klíče ke všem vložkám, které jsme vyrobili od roku 1991. Pokud je vložka po době své životnosti, doporučíme výměnu komponentů nebo novou vložku.

Jak si dám vyrobit klíč, pokud nejsem z Brna?

Jednoduše. Pošlete nám poštou bezpečnostní kartu, kterou Vám zašleme s novými klíči. Další možnost je navštívit nás v Bratislavě nebo na východním Slovensku.

Jak dlouho mi vydrží vložka?

Doba životnosti je silnou stránkou našich vložek, závisí na četnosti používání. Vložky jsou testovány na 100 000 cyklů, což za běžného provozu na vchodu do domácnosti často znamená 15, 20 a více let.

Co je to shodná vložka?

Jde o vložku, která je vyhotovena k jiné vložce na společný klíč. Může se to nazývat společný uzávěr, sjednocení vložek nebo vložky na jeden klíč.

Pokud mi přibudou dveře, můžu si dát vyhotovit shodnou vložku i dodatečně?

Ano, stačí přinést kartu a jeden klíč. Pokud klíč nepřinesete, vyrobíme Vám jej dle předložené karty.

<< zpět